Kış Aylarında Cildinize İyi Gelecek 5 Maske

 Yüz maskeleri her cilt tipine göre farklı malzeme ve karışımlardan oluşan, cildi yenilemeye yarayan ve içeriğinde bulunan vitaminlerle de cildi besleyen maskelerdir. Özellikle kış aylarında hızla kuruyan yüzümüze uyguladığımız yüz maskeleri, yüzümüzün kaybettiği ışıltısını yeniden kazanmasına yardımcı olur.

Sabah uyandığınızda veya gün içerisinde yapacağınız cilt temizleme uygulamasından sonra mutlaka cilt nemlendiricisi kullanarak cildinizi nemlendirin. Kuru bir cilt her zaman derinin zarar görmesi demektir. Bu nedenle cildin neme ihtiyacı vardır. Kuru cilde sahip olanlarda yaşlanmanın daha erken olduğu da gözlemlenmektedir. Bu arada yüz güzelliği için kullanılacak olan nemlendiricileri yağlı cilde olanlar daha dikkatli kullanmalıdır.

Yüz güzelliğine sahip olmak için yapacağınız temizleme ve nemlendirme uygulamasının ardından cilt serumu uygulamak gereklidir. Cildin gençleşmesi ve tazelenmesi için cilt serumu oldukça önemlidir. Özellikle orta yaşlardan itibaren yapılması gereken cilt serumu ciltteki kırışıkların yok olmasını, cildin daha genç gözükmesini ve bu sayede yüz güzelliğini sağlar.

Salatalık ile yüz maskesi

Ev yapımı yüz maskelerinden en bilindik olanı ise salatalık ile yüz maskesidir. Salatalık yüz maskesi tarifi ve uygulaması ise şöyle; yarım salatalığı rendeledikten sonra içine az yoğurt ve bal katıp yoğun bir karışım elde ediyoruz. Bu yüz maskesini yüzünüze yavaşsa sürüp yarım saat beklemenizi tavsiye ederiz. Devamlı tekrarladığınız takdirde işe yaradığını göreceksiniz.
Bu maskenin en önemli kuralı ise maskenin uygulanışı esnasında konuşmamak.

salata-maskesi-nasil-yapilir-1-clueson

Yoğurt Maskesi

Yoğurt ve papatya yağını belli kıvamlarda karıştırarak yüzünüze sürebilirsiniz. Yoğurdun diğer diyet yazımızda anlattığımız gibi çok fazla olumlu etkileri vardır. Her gün yenen 1 kase yoğurt bile maske etkisi kadar cildinizi nemlendirir ve güzelleştirir.

2.görsel

Portakal Maskesi

Meyve asiti yüksek olan portakal, problemli ciltler için önerilmekte olup, hem normal ciltlerde hem de yağlı ciltlerde daha etkili olduğu görülmektedir. Kışın zorlayıcı etkisine karşı ciddi bir koruyucu ve yumuşatıcı özelliğe sahip bir maskedir. Sulu portakalı sıkın. Cam bir kâse içindeki 1 yemek kaşığı badem yağının (veya susam yağının) üzerine damla damla denecek kadar yavaş yavaş ekleyerek iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı yüzünüze yedirerek sürün. 10 dakika kadar bekledikten sonra yüzünüzü iyice yıkayarak daha sonra kurulayın. Haftada 2 kez tekrarlanması önerilir.

mask

Muz Maskesi 

Cilt güzelliği için kullanılan muz, aynı zamanda saçlar için ve diş bakımı için de faydalanılan bir meyvedir. Yorgun görünen, kurumuş, rengini kaybetmiş ve hassas ciltlerde muz maskesi oldukça etkili sonuçlar ortaya koymaktadır. Muzu çatal kullanarak ezdirin ve limon ile balı ilave edip karıştırın. Öncesinde temizlemiş olduğunuz cildinize maskeyi sürüp 15 dakika bekletin ve ardından cildinizi yıkayıp temizleyin. Maskeyi yüzünüze sürerken kalın bir tabaka halinde sürmelisiniz. Maskeyi cildinizden ılık su yardımıyla temizleyip ardından gül suyu kullanın. Haftada 1 kere tekrarlandığında cildinize güzellik katacaktır.

Yüz-Beyazlatıcı-Muz-Maskesi

 

 

 

 

Zeytinyağı Maskesi

Zeytin yağı maskesi cilt yenileme ve ciltteki kırışmaları ve cilt lekeleri giderme amacıyla kullanılmaktadır. Zeytinyağı maskesi yaparken dikkat edilecek en önemli şey zeytin yağı ile birlikte bir takım sebzeler ve şifalı meyveler kullanmaktır. Evde, cildinizi nemlendirmek amacıyla, kullandığınız nemlendirici kreminizin içine,  yarı sulu, ince bir kıvam elde edene kadar, damla damla zeytinyağı ilave ederek karıştırın. Elde eetiğiniz maskeyi cildinize sürün ve 20 dakika bekledikten sonra, ılık su ile yıkayın.